وبسایت روستای گیلاس لاریجان

فراخوان نامگذاری در روستای گیلاس

timthumb.php 66

در آن روزگاری که در چهار فصل سال کار و زندگی در روستای گیلاس جریان داشت، مردم ناگزیر برای پیش بردن کارهای روزمره خود و ارجاع به آدرس ها، از نام های متعدد و متنوعی برای مکان ها و مناطق روستا بهره می بردند. امروز اما با مهاجرت جمعیت فعال و بومی، این نام ها در معرض فراموشی قرار گرفته است.

البته این هم از مواهب روستاهای لاریجان است که مردم آن با ذوق و حوصله بی مثال خود، در گذر تاریخ اقدام به نامگذاری مناطق روستا کرده اند و نام هایی موزون و خوش تراش و با مسما را به دور از کلیشه و با خلاقیت برگزیده اند، این نام ها گنیجنه ای تمام نشدنی هستند که کمترین وظیفه ی ما به عنوان میراث دار گذشتگان، حفظ این واژگان پرمعنا از تندباد فراموشی است.

کافیست لحظه ای گوشمان را بر دیوار گذر تاریخ روستا بگذاریم و صدای مردی را بشنویم که به همسرش می گوید: “گورِ امروز بَوِر سیوتَلِ پیش اِرِگ بَزِن” یا پدری که به پسرش می گوید: “بور تا باغ پِشت هارِش دَشتو بِمو؟” یا زن های روستا وقتی می خواستند آدرس سبزی چینی بدهند می گفتند: “اَمروز بوریم گَددَشت جاجِگ بَچینیم” و از این دست نام های زیبا!

بهانه ی این مقدمه اطلاعیه ای بود که شورای اسلامی روستا در روزهای اخیر جهت انتشار به درگاه گیلاس ارسال کرده است. شورای روستای ما در راستای عمران و آبادی فرهنگ بومی، بدینوسیله فراخوان جمع آوری نام های قدیمی را صادر کرده است.

اطلاعیه شورای اسلامی روستای گیلاس به این شرح است:

بسمه تعالی

شورای اسلامی روستای گیلاس در نظر دارد برای معابر، کوچه ها و خیابان های روستا اعم از بافت جدید آفنَشت (آفندشت) و کندلی کوسر (کندلوکوسر) و بافت قدیمی نامگذاری نماید. بنابراین از همه ی اهالی محل درخواست می شود، نام های پیشنهادی خود را به شورای اسلامی روستا یا در وبسایت درگاه گیلاس اعلام فرمایند.

ضمنا در ارائه نام های پیشنهادی به نکات زیر توجه نمایید:

–          نام های پیشنهادی با بافت و فرهنگ و سابقه تاریخی تطابق داشته باشد.

–          نام های پیشنهادی به موقعیت زندگی و خدمتی اشخاص اشاره ای نماید.

–          نام های پیشنهادی مورد توجه افکار و گرایش کل محل باشد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۸ دیدگاه‌ برای “فراخوان نامگذاری در روستای گیلاس”