وبسایت روستای گیلاس لاریجان

توضیحات شورای اسلامی روستای گیلاس در خصوص توسعه آرامستان قدیمی

4

قبرسونی کم

قبرستان روستای گیلاس در یکی از خوش منظره ترین نقاط این روستا واقع شده است. به طوریکه در چشم انداز این مکان از رودخانه خروشان هراز تا قله شکوهمند دماوند، و از تپه های سرسبز اِسپیَک تا جاده ی همیشه پر ترافیک هراز و روستاهایی نظیر مون، انهه، گرنا، رینه و آب گرم، همگی دیده می شود.

در سال های گذشته به دلیل تکمیل ظرفیت این قبرستان، ضمن خریداری قسمتی از زمین کنار حیاط مسجد سید حسن ولی، قبرستان تازه ای در کنار مسجد ایجاد شد که این اقدام همواره با مموافقان و مخالفانی روبرو بود تا اینکه تابستان امسال، شورای اسلامی اقدام به ایجاد سد بلوکی در قبرستان قدیمی و توسعه ی آن نمود.

در همین رابطه درگاه گیلاس از شورای محترم درخواست کرده است که ضمن ارائه ی دلایل این تصمیم، در خصوص پیشینه ی این قبرستان نیز توضیحانی ارائه نمایند. این توضیحات در آینده نزدیک در ادامه همین مطلب منتشر خواهد شد.

توضیحات شورای محترم روستا در پاسخ به سوالات درگاه گیلاس:

آرامستان منطقه کاشِل مربوط به چند سال پیش است؟

وقتی در مورد قدمت آرمستان فعلی صحبت می کنیم، حرف از ده سال و بیست سال و سی سال نیست بلکه این آرامستان بیش از ۲۰۰ سال قدمت دارد.

چرا شورای محترم در سال های گذشته اقدام به این کار نکرده است؟

از همان زمان که مسئله محدودیت فضا در آرامستان منطقه کاشِل مطرح شد، عملیات مقدماتی انجام گرفت و مصالح اولیه جهت احداث سد نیز خریداری شد اما ادامه این کار به دلیل کمبود منابع مالی و مصرف مصالح در سد سازی حیاط مسجد، به صورت موقت متوقف شده بود.

آیا خرید زمین در کنار حیاط مسجد نیز در همین راستا بوده است؟

زمین کنار مسجد را برای افزایش فضای حیاط و نیز رفت و آمد به آشپزخانه و انبار و دسترسی راحت تر به سرویس بهداشتی خریداری کرده بودیم نه برای ایجاد آرامستان جدید اما بدلیل مدفون بودن تعدادی از درگذشتگان در حیاط و نیز وضعیت نامناسب آرامستان محل، صاحبان متوفا به این مکان رغبت نشان دادند و چند تن از افراد در این مکان به خاک سپرده شدند.

هزینه این بازسازی چه مقدار بوده و از چه محلی تامین شده است؟

در این بازسازی تاکنون بیش از ۴ میلیون تومان هزینه شده و پیش بینی می شود که تا پایان این عملیات، این رقم به ۷میلیون تومان برسد.

همچنین یادآور می شوم که در این عمل خیر، یکی از خیرین که خواست نامی از وی برده نشود، مبلغ دو میلیون تومان هدیه نموده و افراد دیگری نیز به صورت نقدی و یدی در انجام این امر، شورای اسلامی روستا را یاری رسانده اند.

3

1

2

4

14

24

 

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ دیدگاه‌ برای “توضیحات شورای اسلامی روستای گیلاس در خصوص توسعه آرامستان قدیمی”