وبسایت روستای گیلاس لاریجان

نظرخواهی در مورد چگونگی صعود مسئولانه به دماوند

post66 3

تابستان که از راه می رسد، صعودهای عمومی به بلندترین قله ایران، نگین لاریجان، دماوند باشکوه آغاز می شود و هر چه به روزهای پایانی تابستان نزدیک می شویم، برنامه های صعود شدت بیشتری به خود می گیرد و مسیرهای صعود به این قله شاهد ترافیک بالای کوهنوردان داخلی و خارجی است.

نظرخواهی در مورد چگونگی صعود مسئولانه به دماوند

همۀ کوهنوردان طبیعت‌دوست کشور، از ریخت و پاش زباله در مسیرهای صعود به دماوند، و همچنین از فرسایش شدید خاک که ناشی از رفت و آمد مفرط در خارج از مسیرهای پاکوب است و  به‌ویژه در اطراف پناهگاه جنوبی به چشم می‌خورد، آگاهی دارند.

این آلودگی‌ها و فرسایش‌ها، در کنار مشکلات دیگری مانند چرای مفرط دام، رفت و آمد سنگین و چرای حیوانات باربر، آمد و شد خودروها تا ارتفاع ۳۰۰۰ متری مسیر جنوبی و ۴۰۰۰ متری غرب قله، معضل دفع فضولات انسانی، و …  به سیمای طبیعی این میراث ملی آسیب رسانده است.

در شرایط اقلیمی خشک و نیمه خشک کشور ما، آسیب‌دیدگی طبیعت اثرات بسیار سختی دارد و بازگشت محیط‌های آسیب‌دیده به وضع طبیعی بسیار زمان‌بر و حتی ناممکن است.

فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی، انجمن کوهنوردان ایران، و انجمن دوستداران دماوندکوه در نظر دارند راهکارهایی برای کاستن از اثرات منفی کوهنوردی و گردشگری در دماوند بیابند.

از این رو، از جامعۀ کوهنوردی و دیگر دوستداران محیط زیست درخواست داریم نظر و پیشنهادهای خود را در مورد چگونگی دست یافتن به این هدف با ما در میان بگذارند. امید است که با استفاده از این نظرها، و با جلب همکاری مردم محلی و کارشناسان دانشگاهی و مسئولان رسمی در سطوح گوناگون، بتوانیم گام‌های موثری برای حفاظت از برجسته‌ترین چشم‌انداز سرزمین خود برداریم.

نظرخواهی در مورد چگونگی صعود مسئولانه به دماوند

 

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱ دیدگاه برای “نظرخواهی در مورد چگونگی صعود مسئولانه به دماوند”