وبسایت روستای گیلاس لاریجان

روستای تینه

در مورد روستای زیبای تینه

مردم روستای تینه لاریجان آمل بر این باورند که ما از تبار فریدون هستیم ونام روستای تینه از آبتین و فریدون می باشد چراکه آبتین و اقوامش این روستا را آباد کردند در نتیجه به نام “تینه فریدون” شهرت یافت.

دو ماه از عمر فریدون می گذشت که ستاره شناسان به ضحاک که در اوج قدرت بود خبر دادند که قاتل تو شخصی به نام فریدون می باشد.در لاریجان شایع شد که ماموران ضحاک در جستجوی طفلی به نام فریدون هستند.

وقتی که آبتین خبر یافت به همسرش دستور داد که کودک را به جنوب تینه که دامنه شمالی قله می باشد ببرد چرا که دو خانواده درتمام روزهای بهار و تابستان برای چرای گوسفند در آن جا به سر می برند.

آن جا دارای آب و هوای مطبوع امنیت کامل از طرفی چراگاهی سر سبز و خرم می باشد و ارتباط حسنه ای بین آنها وخانواده آتبین بر قرار است.همچنین ماموران ضحاک به آن طرف ها نمی‌روند و آن ها هم محرم و رازدار خوبی هستند.

و فرزند را در پناه خودشان حفظ خواهد کرد.سحرگاه پس از عبور از راه های سخت و دشوار بچه را به مقصد رساندند.اما از بد حادثه زنان آن خانواده ها کسی تازه زایمان ننموده بود تا شیر کودک را تامین کند.فقط یک گاو زاییده بود.

به دستور پیرمرد ایل کودک را به نزدیک گاو بردند و پستان گاو را به دهانش گذاشتند.تا اندک اندک عادت به مکیدن کند.کم کم فریدون عادت کرد و هم زمان هم فردی گاو را تیمار می کرد.گاو هم فریدون را می لیسید.

به دستور پیرمرد ایل یک پستان گاو را نمی‌دوشیدند و مخصوص فریدون بود.آری چنین شد که در این هوای آزاد و مفرح کودک رشد یافت و به تمرین و ورزش پرداخت.فریدون سوار همان گاوی می شد که شیرش را می خورد.

گاو هم عادت کرده بود که فقط فریدون سوارش فریدون که بزرگ تر و بزرگ تر شد به یاری کاوه آهنگر و خانواده هایی که مغز بچه ها یشان خوراک دو مار ضحاک گردید.براو شوریدند و شگستش دادند.

زمانی که قیام آغاز شد جوانان روستا پیمان بستند به محض این که ضحاک دستگیر شد.به قله مرتفع کوه رفته وبه علامت پیروزی گون را به ریسمان بسته آتش بزنند.دور سر بچرخانندتا این گونه مژده دستگیری ضحاک را به مردم ایران بدهند.

تا بیست پنج سال پیش این جشن آتش “بیست شش نوروزماه” در لاریجان انجام می گرفت ولی چند سالی است که منسوخ گردید.

در نیم فرسنگی تینه در جهت مغرب روستایی به نام “کرف” وجود دارد در این روستا جایی به نام ضحاک چال معروف است چرا که مردم معتقدند ضحاک را در”کرف” زندانی کردند ومحل زندانی او به ضحاک چال معروف است.

در ضمن مرتعی که فریدون در آن جا پرورش یافت به تخت فریدون شهرت دارد.

قدمت این روستا به بیش از چهار هزار سال میرسد. از جمله آثار باستانی این روستا می توان به قبرستان مربوط به دوره زرتشتی و نیز کتیبه شکل شاه و همچنین امامزاده یوسف از نوادگان امام موسی کاظم (ع) اشاره کرد.

و از دیدنیهای این روستا می توان به چند چشمه زیبا نظیر لالس و ملک چشمه و نیز غار زیبا با دهانه بز شکل کرج کلی (Kerj Keli) و همچنین کوه استوار و زیبای برزی (Berzi) نام برد.